klimatyzacja
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

klimatyzacja wentylacja

Go down

klimatyzacja wentylacja Empty klimatyzacja wentylacja

Pisanie  Admin Czw Cze 07, 2012 3:48 pm

Witam, chciałbym w swoim budowanym domu zainstalować ogrzewanie nadmuchowe. Instalacje robie sobie sam wg. projektu projektanta. Natomiast chciałbym uzyskać na tym forum informacje i opinie od instalatorów i użytkowników na temat urządzeń do ogrzewania nadmuchowego. Mam już kilka ofert na w/w urządzenia. Są to piece o nazwach:
-RHEEM
-Goodman
-Revolution FG6
-Miller
Co sądzicie o tych urządzeniach. Jeszcze nie wiem czy wybrać nagrzewnicę kondensacyjną czy niekondensacyjną?
Proszę o opinie na temat awaryjności, serwisu i dostępności części zamiennych. W ofertach każda firma swoje urządzenie chwali a to konkurencji jest co najmniej "gorsze". No niestety to nie jest prawda, niemal każdego dnie mamy telefony od ludzi, którzy mają stare Rheemy, Millery, Yorki itp. firma, która instalowała najczęściej już nie istnieje a firma, która teraz sprawadza Rheemy nia ma części do starszych modeli. Klient zostaje na lodzie, i jego ostatnią deską ratunku jest sprawadzenie części na własną rękę ze stanów, a ogrzewanie nie działa !!!
Dlatego już kilka lat temu podjęliśmy decyzję o instalowaniu tylko sprzętu, którego producent ma oficjalne przedstawicielstwo w Polsce. Jeżeli decydujesz się na ogrzewanie nadmuchowe, ma to sens tylko wtedy gdy masz możliwość zasilania pieca gazem ziemnym.
W przypadku zasilania propanem lub olejem opałowym bedzie to
nieopłacalne. Projekt rządu wprowadzający akcyzę na gaz płynny i olej opałowy spowoduje wzrost cen o 30%. Taniej będzie grzać za pomocą piecy akumulacyjnych
( tayfa nocna ). Byłem tak jak Ty zdecydowany na montaż systemu nadmuchowego, ale jeżeli wejdzie w życie podwyżka
cen będe musiał kupić piece akumulacyjne. masz trochę zdrowego rozsądku to zrezygnuj z ogrzewania gorącym powietrzem. W USA i w innych "ościennych krajach" to ogrzewanie rozwinęło się tylko dlatego ,że w masowej produkcji domków , ta instalcja była najbardziej tania w kosztach - ALE KOSZTEM ZDROWIA dla tych co tam mieszkają. Jełśi masz małe dzieci, a nie daj Bóg, ze skłonościami do alergii - takie ogzrewanie to gwarancja nabycia schorzeń dróg oddechowych. Parę podstawowych uwag krytyczych;
- brak akumulacji cieplnej ( po wyłączeniu się ogzrewania - uczucie chłody jest prawie natychmiastowe)
- z teorii komfortu cieplnego ( każdy inżynier po studiach sanitarnych) - dla każdej ściany zimnej (zewnętrznej) - powinien być element grzejny (radiacja zimna i ciepła). celem kompensacji uczucia zimna. W takich ogrzewaniach tego nie ma.
- gorące powietrze jest tak suche ,że podrażnia drogi oddechowe .
- cyrkulacja gorącego pwietrza unosi cału brud i kurz jaki jest na ścianch, podłodze, dywanach, zasłonach, etc roznosząc roztorze i inne zarodniki grzybów (nawet od kwiatów) - nie wierz w dobre filtry bo to jest bzdura. Jakbyś założył dobry filtr np. EU7-8- to centrala gazowa nie miała by wystarczającego sprężu do transportu powietrza.
- nie wierz w "dobre nawilażanie" - bo stosowane metody nawilżania prostymi urządzeniami - jest nietrwałe i urządzenia to po ojkresie 1-2 lat nie działają w sposób dostateczny. Dobre nawilżanie to wydatek rzędu 6-8 tys PLN.
- mając takie ogzrewanie gorącym powietzrem , elektrostatyka w twoim domu podniesie się kilkakrotnie, a w szczególności jak masz dużo "plastyków" w ubraniu i wyposażeniu domu ( tkaniny, dywany , ubrania , etc).
- ogzrewanie nadmuchowe gorącym powietzrem - to pewna analogia do dawniej używanych w Polsce ogzrewań parowych , które pomimo systemu konwekcji posiadały podobną charakterystykę cyrkulowanego pwietrza ( wysoka temperatura powietrza ogrzewanego). Ustalono , że są szkodliwe i nawet wentylacja Warszawa w naszym dawnym PRL-u wycofano się z taniego parowego ogzrewania. Czy daje to coś do myślenia Krzysztofie dlaczego? Przecież "dawało ciepło!
Dla twojej wiedzy , pierwsze urządzenia gazowe nadmuchowe wprowadziła w 1991 roku firma KOSS, która po 5 latach wycofała się z tych instalacji widząc narastający problem dyskomfortu osób , które je używały i ich ocen krytycznych. Firma KOSS będąca liderem w technice wentylacji w tamtych latach , stwierdziła ,że nie będze propagować uzrądzeń poniżej odpowiedniego standardu bytowego.
Powodzenia w decyzji - oszczędzisz teraz - zapłacisz później....

Admin
Admin

Liczba postów : 41
Join date : 13/05/2012

http://klimatyzacje.bnx.pl

Powrót do góry Go down

klimatyzacja wentylacja Empty Re: klimatyzacja wentylacja

Pisanie  Admin Czw Cze 07, 2012 3:51 pm

systemy, które były instalowane we wczesnych latach 90 mają się nijak do tego, co jest obecnie. Rozwiązania, które były sprowadzane do Polski były najprostsze i najtańsze z dostępnych na rynku amerykańskim. Obecnie, jak słusznie zauważyłeś, Polska nie jest już tak biednym krajem i stać nas na dobre urządzenia i materiały. Nie bez znaczenie jest również dużo wyższe kultura techniczna firm wykonawczych, wentylacja wykonał już prawie tysiąc instalacji ogrzewania nadmuchowego, z czego większość w domach jednorodzinnych i sam widzę jak zmienia się standard wykonawczy na przestrzeni lat.
Sam jestem użytkownikiem takiego systemu i gwarantuję, że jeżeli jest on dobrze wykonany to komfort użytkowania jest nieporównywalnie wyższy niż systemów wodnych. Jak juz powiedziałem wcześniej; praw fizyki się nie zmieni jak i praw komfortu cieplnego ( nie pomylić z Komfortem Polskim - co za nazwa !). Gorące powietrze nadal jest gorące , tyle ,że w bardziej lepszym technologicznie urządzeniu, ale kłopty pozostają te same. Nadal jest to tanie i złe dla zdrowia ogrzewanie. Odpowiadam na Twoje "argumenty" przeciw ogrzewaniu nadmuchowemu:
Ad."brak akumulacji cieplnej". To zaleta, podobnie jak mała pojemność nowych instalacji wodnych.
Ad."dla każdej ściany zimnej (zewnętrznej) powinien być element grzejny (radiacja zimna i ciepła) celem kompensacji uczucia zimna.". Radiacja zimna w przyrodzie nie występuje. Człowiek odbiera zimno z powietrza, a nie od ścian.
Ad."gorące powietrze jest tak suche, że podrażnia drogi oddechowe". W ogrzewaniu nadmuchowym nawiewa się nie gorące, tylko ciepłe powietrze (maksimum 50 stopni). Ciepłe powietrze może zawierać znacznie więcej wilgoci niż zimne, oczywiście jeśli się je nawilży, co nie jest trudne.
Ad."cyrkulacja gorącego powietrza unosi cały brud i kurz jaki jest na ścianch, podłodze, dywanach, zasłonach, etc roznosząc roztorze i inne zarodniki grzybów (nawet od kwiatów)". Każdy sposób ogrzewania naszych mieszkań to ogrzewanie powietrza poprzez jego cyrkulację nawet przy zastosowaniu promienników. Zatem w każdym sposobie ogrzewania występuje dystrybucja kurzu, roztoczy i grzybów. Aby temu przeciwdziałać przy ogrzewaniu wodnym - konieczne są urządzenia filtrujące w każdym ogrzewanym pomieszczeniu. Najczęściej nie stosuje się ich niestety, bo są zbyt drogie. Natomiast w ogrzewaniu nadmuchowym stosowanie jednego centralnego filtra jest możliwe i znacznie tańsze.
Ad."nie wierz w dobre filtry bo to jest bzdura. Jakbyś założył dobry filtr np. EU7-8- to centrala gazowa nie miałaby wystarczającego sprężu do transportu powietrza.". Filtr EU7 potrzebuje spręż maks. 200Pa. To za dużo dla wentylatorów osiowych, ale jest z łatwością do pokonania przez wentylator promieniowy.
Ad."nie wierz w "dobre nawilażanie" - bo stosowane metody nawilżania prostymi urządzeniami - jest nietrwałe i urządzenia to po ojkresie 1-2 lat nie działają w sposób dostateczny. Dobre nawilżanie to wydatek rzędu 6-8 tys PLN.". Problem nawilżania zbyt suchego powietrza pobieranego z zewnątrz występuje w każdym sposobie ogrzewania.
Ad."mając takie ogrzewanie gorącym powietrzem, elektrostatyka w twoim domu podniesie się kilkakrotnie, a w szczególności jak masz dużo "plastyków" w ubraniu i wyposażeniu domu ( tkaniny, dywany , ubrania , etc).". Elektryzowanie się ubrań i sprzętów występuje z powodu braku wilgoci w powietrzu, a nie z powodu zastosowania ogrzewania nadmuchowego.
Ad."ogrzewanie nadmuchowe gorącym powietrzem - to pewna analogia do dawniej używanych w Polsce ogzrewań parowych , które pomimo systemu konwekcji posiadały podobną charakterystykę cyrkulowanego pwietrza (wysoka temperatura powietrza ogrzewanego). Ustalono, że są szkodliwe i nawet w naszym dawnym PRL-u wycofano się z taniego parowego ogzrewania. Czy daje to coś do myślenia Krzysztofie dlaczego? Przecież "dawało ciepło!". Grzejniki parowe instalowano bezpośrednio w pomieszczeniach mieszkalnych. Ich wysoka temperatura (ponad 100 stopni) wywoływała intensywną cyrkulację powietrza, a ponieważ były instalowane przy podłodze, powodowały intensywne porywanie kurzu. W ogrzewaniu nadmuchowym nawiewane powietrze ma znacznie niższą temperaturę i może być nawiewane w ten sposób, że nie będzie porywać kurzu osiadającego w danym pomiesczeniu np. przy suficie.

Admin
Admin

Liczba postów : 41
Join date : 13/05/2012

http://klimatyzacje.bnx.pl

Powrót do góry Go down

klimatyzacja wentylacja Empty Re: klimatyzacja wentylacja

Pisanie  Admin Czw Cze 14, 2012 9:17 pm

No ciekawe, ciekawe... Fachowcy odradzają ogrzewanie, ale tak szukam i ci co zrobili z myśląc tak jak ja o ogrzewaniu (2 przypadki) chwalą się wynikami. Także finansowymi.
"Ja sądze że klima w naszym klimacie"
To jest najczęściej powtarzany banał...
Klimat? Są różne klimaty. Np na Kasprowym Wierchu, albo w Suwałkach ha, ha... Nie ma jednego klimatu w Polsce. Chyba że klimat na odgórne zakłamanie, cenzurę w mediach TV, grube geszefty i pucowanie sondaży dla zaczadzonych TVNem telewidzów...
A ten pogodowy klimat?
Ostatnie kilka dni:
Na południu i w centrum w dzień do +30 st C, u mnie w nocy +8 st C a w dzień +15 st C.
Zima nad samym morzem?
Proszę: do 2 tygodni temperatura poniżej -5 st C, reszta to od -5 st C do +12 st C. To są moje pomiary.
A tutaj dla niedowiarków "fachowców" którzy (cyt) "Ja sądze że klima w naszym klimacie". Czy więc sfrajerowałem się, że nie kupiłem zeszłego lata w MAKRO tych taniutkich splitów (tańsze były o 200,- zł na sztuce) i wówczas na bank nikt nie wspominał o wymogu papieru od jakiegoś asystenta z korporacji dla gwarancji producenta/dystrybutora??
Ale nie znalazłem informacji, choćby na pudłach, aby to były invertery, tak więc jednak nie - nawet gdyby były z opcją gwarancji bez żadnego papieru od "asystentów" to bez technologii inverterowej nie ma sensu, bo prąd jest za drogi.
Ceny jednak mówią same za siebie.
Gdyby jednak ktoś sobie zainstalował sam (instrukcja instalacji i to bez szybkozłączek na necie) no i gwarancję stracił, a po 2 latach klima by wysiadła (jakimś cudem - chyba w wyniku wysłuchanych modłów o to jakiegoś asystenta ) toż przecież taniej by było zakupić nową a starą 2 letnią nie działającą wywalić niż papier załatwiać za cenę półtora nowego ha, ha (tu nie trzeba być fachowcem, wystarczy znajomość rachunków na poziomie 2 klasy szkoły podstawowej)...
Ale na koniec łyżka dziegciu (żeby fachowcy się nie rozochocili) - najprawdopodobniej na jesieni 2012, resztówki z nich niesprzedane, będą przecenione w MAKRO, tak było zeszłego roku.

Admin
Admin

Liczba postów : 41
Join date : 13/05/2012

http://klimatyzacje.bnx.pl

Powrót do góry Go down

klimatyzacja wentylacja Empty Re: klimatyzacja wentylacja

Pisanie  Admin Pią Wrz 28, 2012 8:52 pm

blacha stalowa nie wydaje się być dobrym przewodnikiem ciepła, ale jak masz taki materiał darmo to można go wykorzystać! Ja też swoje grzejniki odkopałem na budowie i dlatego, że mam darmo robię z nich kolektory! Kiedyś ( czytaj dawno, dawno temu) takie grzejniki były robione z aluminium i kolektory z nich miałyby lepszą sprawność, ale takie grzejniki z demontażu znalazły pewnie kres swojego życia na złomowisku.
Słusznie zauważyłeś problem izolacji cieplnej rurek doprowadzających, bojlera i kolektora! To podstawa uzyskania dobrej sprawności energetycznej całego systemu. Pochodziłem dzisiaj trochę po sklepach za resztą materiałów i znalazłem wąż zbrojony jakby silikonowany, rurki izolacyjne do klimatyzatorów, bojler z wężownicą o zwiększonej powierzchni i farbę w spayu żaroodporną czarny mat. Szukałem jeszcze pojemnika/ skrzyni z tworzywa sztucznego do zamontowania w niej kolektora, ale nie znalazłem nic pasującego. Do kolektorów będę musiał chyba zrobić drewnianą skrzynię tylko ile ona wytrzyma na powietrzu?
Zaraz idę obmalować moje panele stabilizatorem rdzy i jutro farbą czarną.
Dzisiaj w nocy może uda mi się narysować projekt mojej instalacji to zamieszczę go na forum, a wtedy może jeszcze komuś przyjdzie coś ciekawego do głowy.
Rozpatrywałem też do połączeń rurki PEX, ale w hurtowni powiedziano mi, że pod wpływem ciepła robią się kruche jak papier. Czy ktoś o tym słyszał?

Admin
Admin

Liczba postów : 41
Join date : 13/05/2012

http://klimatyzacje.bnx.pl

Powrót do góry Go down

klimatyzacja wentylacja Empty Re: klimatyzacja wentylacja

Pisanie  Admin Czw Lis 15, 2012 7:53 pm

Możesz to polutować, chyba że na dachu masz blachę aluminiową. Miedź i aluminium bardzo się "nie lubią". Dla tego dziadowskie instalacje robione w blokach z wielkiej płyty lubią sie smażyć, przewody przy antenie telewizyjnej na dachu trzeba od czasu do czasu oczyszczać itd. Dla tego wymyślono np podkładki tzw cupal, gdzie podkładka to sprasowane dwie podkładki - jedna z miedzi, druga z aluminium. Są tak sprasowane, klimatyzacja że korozja im nie szkodzi. Strona aluminiowa do radiatora, miedziana do kabla i masz pewne, nie korodujące połączenie w spawarce. Kolektorów nie lutowałem. Polecają tutaj lut twardy. Tak czy siak bez palnika się nie obejdziesz. Absorber z blachy Al 0,6 mm owiniety na rurce miedzianej i uszczelniony silikonem dla lepszego przewodzenia ciepła.
Moze ktos wie jaki silikon byl by najlepszy? Sa dostepne tzw, silikony termiczne do 200 i 300 stopni a nawet zaroodoprny do 1200.
Mysle ze ten do 200 byl by ok. Od razu przestrzegam przed tym do 1200 stopni. On z silikonem ma wspólną... tubę w której jest sprzedawany i te same wyciskarki. Choć i nie każda, bo dużo trudniej go wydusić. On nie jest elastyczny. To zaprawa wysokotemperaturowa. Po wypaleniu jest twarda (i krucha) jak cegła klimatyzacji. Jak sie nie wypali, to woda to rozpuści. Przynajmniej z takim miałem do czynienia. Na opakowaniu piszą, że tym kitem i tkaniną szklaną można łatać np tłumiki. Ja bym nie ryzykował. Już bardziej ten do 200 stopni. Pytanie tylko jak to przewodzi ciepło.

Admin
Admin

Liczba postów : 41
Join date : 13/05/2012

http://klimatyzacje.bnx.pl

Powrót do góry Go down

klimatyzacja wentylacja Empty Re: klimatyzacja wentylacja

Pisanie  Admin Pią Sty 04, 2013 10:34 pm

Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie temat dotyczący ogrzewania. Przedstawię pokrótce o co mi chodzi. Mianowicie ma do zagospodarowania poddasze w domu moich rodziców. Jest to dom drewniany z murowaną przybudówką, w której znajduje się kuchnia i łazienka. Na poddaszu zagospodarowaną mam już część "drewnianą". Na części murowanej chciałem zrobić łazienkę i kuchnię. Mam jednak problem dotyczący ogrzewania. U rodziców, na dole, są trzy żródła ciepła
- piec kaflowy w salonie
- kominek w jednym z pokojów
- piec gazowy zasilający grzejniki we wszystkich pomieszczeniach.
Sprawa wygląda tak, że u nich wystarczy napalić wpiecu kaflowym i przepalić wkominku i jest wystarczająco ciepło przez całą noc. Natomiast jeśli chodzi o moją część domu jest już gorzej. Mam wyprowadzone na góre ogrzewanie z kominka, jednak nie spełnia ono swojego zadania w pełni. A to dlatego, że zanim u mnie będzie ciepło - na dole jest już tak gorco, że więcej nie ma sensu podkładać do kominka.
W tym roku zrobiliśmy instalację CO na górze. Jednak nie chciałbym opierać ogrzewania tylko i wyłącznie na gazie, bo uważam, że to pliwo jest zbyt drogie. Chciałbym w jakimś stopniu wesprzeć system grzewczy. Pomyślałem więc o postawieniu pieca akumulacyjnego (kaflowego) z wstawionym w środku wkładem (płaszczem wodnym, podkową). Piec taki oddawałby ciepło ogrzewając dwa pomieszczenia a ponad to grzałby wodę, która gromadzona byłaby w buforze ciepła.
Brakuje mi jednak wiedzy jak dobrać zarówno moc wkładu w piecu jak i pojemność bufora. Nie wiem ile należałoby trzymać tej wody, aby móc ogrzać nią wodę w centralnym.
Zakładam, że powierzchnia użytkowa to około 100 m^2.
Czy jest mi ktoś w stanie pomóc? Czy mój pomysł jest dobry?
Dodam jeszcze, że nie ma fizycznej możliwości wybudowania kotłowni w domu czy pod domem. Zdaje sobie sprawę, że taki piec trochę waży - nie wiem, czy budowanie go na stropie jest dobrym pomysłem. Czy nie zawali mi on domu. Bufor ciepła też na pewno będzie sporo ważył, myślałem o przymocowaniu go przy kominie, jednak też nie wiem jaką wytrzymałość ma komin zbudowany z bloczków.

Admin
Admin

Liczba postów : 41
Join date : 13/05/2012

http://klimatyzacje.bnx.pl

Powrót do góry Go down

klimatyzacja wentylacja Empty Re: klimatyzacja wentylacja

Pisanie  Sponsored content


Sponsored content


Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach